Historia Roja

- 2016 „Historia Roja czyli w ziemi lepiej słychać” (produkcja filmu rozpoczęła się w roku 2009). Opowieść o Mieczysławie Dziemieszkiewiczu, ps. „Rój”, młodym dowódcy antykomunistycznej partyzantki na Mazowszu i jego walce w latach 1945-1951.
Scenariusz i reżyseria: Jerzy Zalewski. Obsada: Krzysztof Zalewski-Brejdygant, Piotr Nowak, Wojciech Żołądkowicz, Karolina Kominek, Marcin Kwaśny, Magdalena Kuta, Mariusz Bonaszewski, Jerzy Światłoń, Katarzyna Bargiełowska, Dominika Ostałowska, Sławomir Orzechowski, Jacek Kawalec, Tomasz Dedek, Andrzej Mastalerz, Marcin Troński i inni.

- 1999 “Gnoje”. Fabuła oparta na powieści Andrzeja Stasiuka “Biały kruk” – dotyczy pokolenia urodzonych w roku 1960, którzy w dramatycznych okolicznościach, z pewną niechęcią osiągają dorosłość. Nie zainteresowani historią i jej teraźniejszym wymiarem – polityką, zamykają się w swoim kręgu, bazując na jedynej szanowanej i uznawanej wartości – przyjaźni.
Reżyseria: Jerzy Zalewski. Scenariusz: Jerzy Zalewski, Jacek Suchecki. Obsada: M. Bonaszewski, M. Baka, O. Lubaszenko, P. Bajor. A. Żmijewski, D. Stenka, J. Nowak i inni.

- 1991 “Czarne słońca”. Przypowieść w konwencji science fiction. Do komendanta policji zgłasza się mężczyzna, który okazuje się byłym więźniem zwolnionym na podstawie amnestii. Mężczyzna ów, Tadeusz Wilk za wszelką cenę pragnie wrócić do więzienia. Gdy spotyka się z odmową spełnienia swego pragnienia, świadomie łamie prawo - rani komendanta krzesłem - ale nie osiąga celu. Po wyjściu z komendy Wilk spotyka piosenkarkę z miejscowej restauracji i twierdzi, że ona jest jego matką.
Reżyseria: Jerzy Zalewski, Scenariusz: J. Zalewski, W. Tomczyk, P. Wendorff.
Obsada: Tomasz Dedek, Jan Frycz, Ewa Dałkowska, Sławomir Orzechowski, Cezary Pazura, Mieczysław Voit i inni.