Historia Roja

- 2007 „Elegia na śmierć Roja”. Film o Mieczysławie Dziemieszkiewiczu, ps. „Rój”, młodym dowódcy antykomunistycznej partyzantki na Mazowszu i jego walce w latach 1945-1951.

- 1998 “Rewizor w archiwach Kremla” – reportaż z wizyty Władimira Bukowskiego w Polsce, związanej z promocją jego książki „Proces moskiewski” (1998). Reżyseria: Jerzy Zalewski.

- 2006/2007 „Jerzy Giedroyć i jego Kultura” – cykl sześciu filmów TV i płyt multimedialnych DVD; nie emitowany, płyty DVD nie rozpowszechniane. Reżyseria: Jerzy Zalewski.

- 1996 “Był raz dobry świat. Film o Janie Kelusie” – film o opozycyjnym bardziej działaczu opozycyjnym. Scenariusz: Mariusz Kalinowski i Jerzy Zalewski, reżyseria: Jerzy Zalewski.

- 2006 „Kadry”. Film o żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych” – 3 części po 50 min.

- “Oszołom” – film o Michale Faltzmanie, który badał aferę FOZZ, największą aferę finansową w Polsce po upadku komunizmu.
Scenariusz i reżyseria: Jerzy Zalewski.

- 2006 „Słowa prawdy” – rejestracja niezależnych obchodów 25. rocznicy pierwszej Solidarności

- 1994 “Staszek” – kontynuacja opowieści o Stanisławie Staszewskim. Film wykorzystuje materiały archiwalne i fragmenty polskich filmów fabularnych z lat 50-tych ilustrujące piosenki Staszewskiego, które układają się w spójną opowieść o ludzkim losie. (1995). Scenariusz i reżyseria Anna Trojanowska i Jerzy Zalewski.

- 2006 “Teatr wojny”. Film o Stefanie Brzozie, bardzie i ofierze Stanu Wojennego. Scenariusz i reżyseria Jerzy Zalewski.

- “Tata Kazika” – o wybitnym bardzie-balladziście Stanisławie Staszewskim, ojcu lidera rockowej grupy “KULT”. Piosenki i życiorys Staszewskiego pokazują jak w soczewce wzloty i upadki życia w Polsce pod komunistycznymi rządami. Nagroda za reżyserię na II Festiwalu Polskiej Twórczości Telewizyjnej 1994. Scenariusz: Mariusz Kalinowski i Jerzy Zalewski, reżyseria Jerzy Zalewski.

- 2003 “Dwa kolory” – próba syntezy działalności opozycji politycznej przed 1989 rokiem (część I) i wydarzeń politycznych od Okrągłego Stołu do wyboru Lecha Wałęsy na prezydenta (część II). Wypowiedzi występujących w filmie polityków zostały wydane w formie książkowej przez wydawnictwo 2Kolory.

- 1993 “Szpiedzy – świadkowie historii” – film o czterech ofiarach procesów o szpiegostwo w PRL. Film pokazywany na Festiwalu w Cannes. Nie emitowany przez pewien czas w TVP z powodów politycznych.(1993). Scenariusz i reżyseria: Jerzy Zalewski, Dariusz Małecki.

- 2001 “Bohaterowie romansu Kisiela”. W filmie udział wzięli laureaci nagrody Kisiela: Stanisław Ciupiński, Jan Kułakowski, Rafał Ziemkiewicz. Scenariusz i reżyseria: Jerzy Zalewski.

- “Wieża Babel” – film o Edycie Stein. Scenariusz Andrzej Kraszewski i Jerzy Zalewski, reżyseria: Jerzy Zalewski.

- “Serce Europy, albo mysz która ryknęła”. Film powstał z okazji XX rocznicy powstania NSZZ “Solidarność”. W filmie udział wzięli wybitni politolodzy: Norman Davies, Alain Besançon i Richard Pipes. Scenariusz i reżyseria: Jerzy Zalewski i Tadeusz Deszkiewicz.

- 1992 “Kot” – wspomnienie o Konstantym Jeleńskim. (1993) Scenariusz Andrzej Kraszewski i Jerzy Zalewski, reżyseria Jerzy Zalewski.

- 2000 “Obywatel poeta” – o bezkompromisowej postawie Zbigniewa Herberta wobec totalitarnej rzeczywistości czasów, w których żył i tworzył. Film zrealizowany na zmówienia 2-ch koproducentów PAI. S.A. i TVP. S.A. Został przyjęty przez PAI, natomiast TVP zażądała poprawek o charakterze cenzuralnym. Reżyser na poprawki się nie zgodził. Scenariusz i reżyseria: Jerzy Zalewski.

- 1991 “Biała rzeka” – film o różnych przejawach życia alternatywnego w Moskwie przełomu lat 80-tych i 90-tych.
Scenariusz i reżyseria: Jerzy Zalewski.

- 1999 “Dysydent końca wieku” – film o Władimirze Bukowskim, osiadłym w Wielkiej Brytanii, rosyjskim dysydencie. Scenariusz Jacek Suchecki i Jerzy Zalewki, reżyseria Jerzy Zalewski.

- 1990 “W stronę Moskwy” – apokaliptyczna opowieść o zmianie życia “szarych ludzi” w upadającym imperium.
Scenariusz i reżyseria: Robert Kaczmarek, Andrzej Kraszewski, Jerzy Zalewski.