Historia Roja

Książka wydawnictwa 2 Kolory jest zapisem rozmów, które prowadził Jerzy Zalewski na antenie TV Puls iTVP Info. Na wstępie Zalewski pisze: "Zapraszam do podróży w nieodległy czas, kiedy historia na krótko dała nam nadzieję nam godny kraj, którego obywatele realizują swoje plany i marzenia. IV Rzeczpospolita, nigdy niespełniona idea odnowy państwa polskiego, wyrosła z pychy III RP i afery Rywina, a zakończona tragedią smoleńską, obfitowała przywracaniem pamięci o naszej historii, odwagą postaw ludzkich, potrzebą odbudowy właściwej hierarchii wartości, zrujnowanych w latach 90.".

Goście Zalewskiego, tak szerokim łukiem pomijani przez tzw.salon, opowiadają o Polsce marzeń. Polsce, której oddali wolność, zdrowie,kontakty z rodziną, kariery, godny finansowy byt i właściwie wszystko to, co składa się na określenie "całe życie". I choć rozmowy nagrywane były kilka lat temu, znów mamy niepokojące poczucie, że historia zatacza mroczne koło.

Zalewski, rozmawiając z Anną Walentynowicz w 2006 r. nt. oczerniającego ją filmu Volkera Schlondorffa, mówi: "Różne instytucje polskie, już w wolnym kraju, nie potrafiły Pani obronić przed utratą praw do własnego wizerunku". Smutkiem napawają słowa Walentynowicz: "Ja jestem dzieckiem wojny, ale pokolenie moich wnuków będzie miało lepszy start, bo my utworzymy Polskę na miarę naszych potrzeb, na miarę naszej miłości do Ojczyzny, na miarę naszego patriotyzmu".Posmoleńska rzeczywistość każe myśleć, że słowa Anny Walentynowicz były marzeniem boleśnie naiwnym. Dziś już by tak chyba nie powiedziała. Bo słowa Andrzeja Gwiazdy z tej książki nie tylko wciąż są prawdziwe, ale nabierają nowej mocy. "Komunizm, owszem, kusił nierealnymi hasłami, neoliberalizm niekusi żadnymi hasłami. Neoliberalizm mówi wyraźnie - musicie być w nędzy,żebyśmy my bez wysiłku mieli miliardy" - opowiada.

Jest tu też rozmowa z pisarzem Markiem Nowakowskim i jego opowieść o tym, jak kształtowała go rzeczywistość kontrastu między wolnością a niewolą. Bohaterem książki jest również ks. Stanisław Małkowski. I choć rozmowa z nim dotyczyła ataków na Kościół, nie mogło obyć się bez wspomnienia o jego przyjacielu, ks. Jerzym Popiełuszce. Dowiadujemy się z tej rozmowy, dlaczego według planu bezpieki miał zginąć przed Małkowskim. Bo ks. Jerzy otoczony był silnym środowiskiem. Gdyby zginął najpierw Małkowski,wzmocniono by ochronę ks. Jerzemu.

Bohaterami książki są m.in.: Andrzej Gwiazda i Joanna Gwiazda, Leszek Żebrowski, Bronisław Wildstein, Anna Walentynowicz,Krzysztof Wyszkowski, Stanisław Michalkiewicz, Marek Nowakowski, ks. Stanisław Małkowski i Kornel Morawiecki.

Autor: Sylwia Kranodębska